• Новак
Атланта Поп во 50-тите, 60-тите и 70-тите години : Магијата На Бил Лоуери

Атланта Поп во 50-тите, 60-тите и 70-тите години : Магијата На Бил Лоуери

DEN 275.04
Пристапност
Во достапна форма

"Во втората половина На дваесеттиот век, Атланта стана поп музички главен град на земјата. Поранешниот ДИЏЕЈ Бил Лоуери привлече галаксија талент и создаде империја на музичко издаваштво, продукција и промоција. Во 1956 Година, Музичката Компанија Лоуери го имаше својот прв милион продаден хит сингл со "Бе-Боп-А-Лула" Од Џин Винсент. Под раководство На Ловери, популарните уметници како Томи Ро и Били Џо Ројал цветаа. Аудио инженерот Родни Милс се здружи со ловери и идниот менаџер На Одделот За Atам Во Атланта, Бади Буи, за да изгради Студио Еден, студио за снимање кое произведува албуми од легендарни дела како Џо Саут, Линирд Скајнирд, 38 Специјални и други. Anи Ли Вајт и Џон М. Вилијамс нудат сеопфатен портрет на енергичната повоена музичка сцена Во Атланта.". Влезете во луѓето и местата што Ја направија Атланта поп музичка престолнина на Соединетите држави во втората половина на 20 век.Поранешниот ДИЏЕЈ Бил Лоуери привлече галаксија талент и создаде империја на музичко издаваштво, продукција и промоција. Во 1956 Година, Музичката Компанија Лоуери го имаше својот прв милион продаден хит сингл со Бе-Боп-А-Лула, Од Џин Винсент. Под раководство На Ловери, популарните уметници како Томи Ро и Били Џо Ројал цветаа. Аудио инженерот Родни Милс се здружи со ловери и идниот менаџер На Одделот За Atам Во Атланта, Бади Буи, за да изгради Студио Еден, студио за снимање кое произведува албуми од легендарни дела како Џо Саут, Линирд Скајнирд, 38 Специјални и други. Anи Ли Вајт и Џон М. Вилијамс нудат сеопфатен портрет на енергичната повоена музичка сцена Во Атланта. • Автор : Anи Ли Вајт, Џон М вилијамс • ИСБН : 9781467138727 • Формат : Мек • Датум На Објавување : 2019-04-01.

Главните карактеристики

Избор на клиент